SON’BAHAR…

Son baharın en güzel halidir başkent. Gri duvarların ruhuna öyle yakışır ki sarı yapraklar, Ankaralılara ya da artık Ankaralı olanlara bir sorun. Politik bir ciddiyetten geriye ne kalmışsa taşında toprağında, bir güz narinliğine bürünüverir. Başkadır yağmurunun ılıklığı. Hülyaların tatlı esintisi damağına hep aynı tadı bırakır çünkü. Başka baharlara özlemin sızısıdır aslında böylesi dağıtan içimizi. Bir çift kara gözü geride bırakamazken şarkılar.

Başkentte sabahın ayazı kadar tedirgin eder yaprakların savruluşu. Kahve önlerine sinen simit kokusu kadar keskindir dalından her koparılış. Bir yel eser düşmancasına. Bir şiir yazılır uğruna. Bir dalga vurur kıyıya denize hasret Ankara’da!

Bir mevsim midir mısraları böyle ağlatan? Yoksa insan kendi yapraklarını mı döker Kasım’da? Aşk en çok baharların sonuna mı yakışır? Yoksa çarpası mı gelir yüreği insanın bir ahu bakışlıya? Zaman muhayyel. Mekan yerle yeksan. Bir şey olmuş gecesine, yıldızsız kalmış gökyüzü. Serince bir nefes gezer ıslak sokaklarında bu şehrin. Bir şey olmuş belli. Çiçekler solmuş belkide ondandır bu çırpınış. Bir yaşı daha eskitmiş ömürler. Bir yaprak dökülmüş yere. Saçılmış tüm sırlar. Bir şey olmuş sonları sevmez yüreği insanın. Baharların şanına yakışır sonları.

Kendi yalnızlığına dalarken kara bulutlar arasında, muhtemel bir acının kıyısına uzanır eller. Ulaşamaz ama derindir arzusu. Yağmur, şarkılar, yapraklar, sokaklar hep güz kokuyor şu sıralar; bu şehrin sisli bağrı yeni bir mevsimi ağırlarken. Gölgesine kuş konmaz artık. Geldi hazan zamanı.

This entry was posted in Genel. Bookmark the permalink.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
WhatsApp'tan Soru Sorun!